Aktivnosti parka

10.5.2023.

Zračne odiseje – zašto se neke ptice odvaže na vrlo daleka putovanja?

Proljeće i jesen doba su selidbi ptica u tople krajeve na jugu i njihov povratak na sjever. Jeste li se ikada zapitali zašto neke ptice ostaju „kod kuće“, dok se druge odvaže na vrlo teška putovanja?

Ptice se sele kako bi se preselile iz područja s niskim ili opadajućim resursima u područja s visokim ili rastućim resursima. Dva primarna resursa koja se traže su hrana i mjesta za gniježđenje.

Stoljećima su špekulacije oko migracija ptica ponekad rezultirala komičnim rezultatima. Aristotel je objavio da se šumske crvenrepke svake godine zimi pretvaraju u crvendaće. Čini se da se promatranje poklapa s objašnjenjem u ovom slučaju: crvenrepke se sele u podsaharsku Afriku u vrijeme kada crvendaći, koji se razmnožavaju sjevernije, odlaze zimovati u Grčku. Budući da vrste nikada nisu bile na istom mjestu u isto vrijeme, objašnjenje se činilo uvjerljivim.

Sada znamo da se neke ptice koje se razmnožavaju u Europi sele uglavnom prema jugu, a neke od njih, poput lastavice, dosežu južni vrh afričkog kontinenta, ali naši preci su se stvarno borili s problemom nestajanja ptica svake zime. Bilo je svakakvih teorija, ali nijedna nije bila bizarnija od one engleskog znanstvenika Charlesa Mortona, koji je u 17. stoljeću napisao iznenađujuće dobro obrazloženu, iako očito potpuno netočnu, raspravu tvrdeći da ptice svake godine migriraju na Mjesec i natrag.

Tajne nevjerojatnih navigacijskih vještina ptica nisu u potpunosti shvaćene, dijelom zato što ptice kombiniraju nekoliko različitih vrsta osjetila kada navigiraju. Ptice mogu dobiti informacije poput kompasa od Sunca, zvijezda i osjećanja Zemljinog magnetsko polja. Također dobivaju informacije iz položaja zalazećeg Sunca i orijentira koji se vide tijekom dana. Postoje čak i dokazi da osjet mirisa igra ulogu.

Manje ptice imaju sklonost migrirati po krajoliku u širokim frontovima. Mnoge male ptice idu različitim rutama u proljeće i jesen kako bi iskoristile sezonske obrasce vremena i hrane. I veliki dio malih ptica seli se po noći jer dan iskoriste za hranjenje.

Neke vrste, posebice gusaka, pataka i ždralova, slijede preferirane putove na svojim godišnjim migracijama. Ti su putovi često povezani s važnim mjestima zaustavljanja koja osiguravaju zalihe hrane ključne za preživljavanje ptica.

Palearktičko-afrički migracijski sustav sastoji se od ogromnog broja ptica koje dva puta godišnje putuju između Europe i Afrike. Poznavanje broja ptica selica ključno je ako se takve veze žele kvantificirati. Procjenjuje se da danas približno 2,1 milijarda ptica migrira iz Europe u Afriku u jesen, od čega 73% otpada na samo 16 vrsta.

Otoci imaju iznimno važnu ulogu u selidbenim putovima ptica. Čak i mali zaklon zemlje, ako je moguće s malom površinom slatke vode, koristi se za usputno zaustavljanje i mjesto za ponovno punjenje energijom prije ponovnog leta iznad mora. To se može potvrditi i na Brijunima: malo slatkovodno močvarno područje Saline privlači različite selice tijekom leta prema jugu u jesen i obrnuto u proljeće kada se vraćaju na svoja legla na sjeveru Europe.

Tekst i fotografija: dr. sc. Andrej Sovinc, NaravaNarave