Brijunsko otočje proglašeno je Nacionalnim parkom 1. studenoga 1983. godine. Prvi izletnici na otočje dolaze u proljeće 1984. Novija povijest Parka započela je dolaskom velikog vizionara, austrijskog industrijalca Paula Kupelwiesera 1893. godine. Dugogodišnja zaštita brijunskog otočja i podmorja učinila ga je posebnim i vrlo vrijednim, iznimno bogatim kulturnom i prirodnom baštinom, ali i čudesnim te u dijelovima netaknutim područjem.
Tijekom 2023. godine slavimo veliku i važnu, 40. obljetnicu osnutka Nacionalnog parka Brijuni. Brijunsko otočje proglašeno je Nacionalnim parkom 1. studenoga 1983. Prvi izletnici na otočje dolaze u proljeće 1984. Danas Brijunsko otočje posjećuje oko 200 000 posjetitelja godišnje.
Razdoblje prije proglašenja Nacionalnog parka Brijuni bilo je obilježeno različitim razdobljima blagostanja i bogatstva, ali i bolesti i siromaštva. Prije 120 milijuna godina Brijunima su šetali dinosauri, dok u doba neolita započinje život stanovništva. Dolazak prvih stanovnika na otok Veliki Brijun obilježava početak oblikovanja otočja.
Od bogatog rimskog doba do velikog siromaštva i bolesti u doba ekspatriranja kamena i malarije, Brijuni su prolazili uspone i padove.
Novija povijest Parka započinje dolaskom velikog vizionara, austrijskog industrijalca Paula Kupelwiesera koji 1893. godine kupuje Brijune. Pomalo su nevjerojatni zahvati koje je Kupelwieser učinio na brijunskome otočju - oslobađanje od malarije, čišćenje travnjaka od otpadnoga kamena iz kamenoloma, krčenje makije, pošumljavanje, izgradnja luke u koju se prije moglo uploviti isključivo tijekom plime, izgradnja vila i luksuznih hotela, bazena s grijanom morskom vodom, konjičkog trkališta, igrališta za tenis, osnivanje prvog zoološkog vrta...
Dugi niz godina Brijuni su bili poznato ljetovalište te otok zabave i sporta.
Tijekom Drugoga svjetskog rata na Brijune umjesto europske elite dolaze mornaričke snage. Po kapitulaciji Italije 1943. na otočje dolazi njemačka vojska, zbog koje savezničke snage bombardiraju Veliki Brijun te razaraju njegova urbana i privredna dobra.
Od 1949. Brijuni djeluju kao rezidencija predsjednika Tita. Josip Broz Tito nailazi na razorene objekte, oštećenu infrastrukturu i posječenu šumu. U njegovo vrijeme Brijuni se obnavljaju, grade se objekti, obogaćuje se flora i fauna te provode arheološka istraživanja. Od 1949. do 1983. otočje je bilo pod posebnim sigurnosnim režimom i nedostupno turistima.
Dugogodišnja zaštita brijunskog otočja i podmorja učinila ga je posebnim i vrlo vrijednim, iznimno bogatim kulturnom i prirodnom baštinom, ali i čudesnim te u dijelovima netaknutim područjem.
Večeri dokumentarnog filma 15. i 23. srpnja
Upoznavanje lokalnog stanovništva s posebnostima Nacionalnog parka Brijuni uz edukativan program, te s glavnim fokusom na očuvanje zaštićenog područja te prirodne i kulturne baštine
PANEL RASPRAVE S GOSTIMA VEČERI TE PROJEKCIJE DOKUMENTARNIH FILMOVA
POČETAK PANEL RASPRAVE U 21:00
Početak projekcija u 21:30
LOKACIJA: Ljetno kino, otok Veliki Brijun
Ulaz u Ljetno kino je BESPLATAN. Posjetitelji plaćaju ulaznicu u NP Brijuni u iznosu od 8 EUR po osobi
Prodaja ulaznica za ulaz u Nacionalni park Brijuni u Fažani (Brionska 10), na dan projekcije
Polazak brodovima iz Fažane prema otoku Veliki Brijun u 19:00 sati i 20:00 sati
Povratak sa Brijuna u Fažanu vandrednom brodskom linijom u 23:30
VIŠE INFORMACIJA U NASTAVKU
PANEL RASPRAVA "GDJE SU NESTALE BUBE"
PROJEKCIJA DOKUMENTARNOG FILMA "MEDENA ZEMLJA"
Gost večeri: Nediljko Landeka
Nediljko Landeka rođen je 1967. godine u Imotskom, a od 1995. godine radi u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije u Puli i to kao voditelj Odjela za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju, a bavi se istraživanjima ekologije, rasprostranjenosti, filogenije i etologije određenih kukaca na području Istre, pa se u toj domeni usavršavao na stručnim tečajevima i radionicama, sudjelovao na raznim znanstvenim skupovima, držao stručna predavanja i objavljivao izvorne znanstvene i pregledne radove u specijaliziranim časopisima. Tako je objavljen i njegov članak pod naslovom „Utjecaj tretmana protiv komaraca na pčele“ u časopisu „Hrvatska pčela“ za lipanj 2017. godine.
Senzibilan u odnosu na zaštitu prirode, često je prisutan u medijima, gdje upozorava javnost na štetne učinke pesticida. Već nekoliko godina se bavi ekološkim maslinarstvom i pčelarenjem na tridesetak LR-košnica u istom okruženju.
PROJEKCIJA FILMA: MEDENA ZEMLJA
SCENARIJ: Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
FOTOGRAFIJA: Fejmi Daut, Samir Ljuma
SADRŽAJ:
Sredovječna Hatidže uzgajivačica je pčela i medarica iz udaljenog planinskog sela Bekirlija u Sjevernoj Makedoniji. Dok živi s bolesnom, nagluhom i teško pokretnom majkom, Hatidže u slabo naseljenom mjestu poštuje tradiciju i način života svojih predaka. Dvije žene žive u ruševnoj kući, a u želji za prikupljanjem najkvalitetnijeg meda Hatidže se ne ustručava ničega, pa ni penjanja uz strmu liticu i vađenja saća iz stijene, kao ni višesatnih putovanja do udaljene tržnice na kojoj prodaje med. Unatoč iznimno teškoj i oskudnoj svakodnevici, Hatidže i njezina majka žive harmonično u skladu s prirodom, koja osobito okrutna može biti tijekom zimskih mjeseci. No za dvije žene sve će se početi mijenjati kad se u mjesto, i to u njihovo neposredno susjedstvo, doseli brojna nomadska obitelj turskog stočara Husseina. Oni su slikoviti, temperamentni i bučni nomadi posve suprotnog načina života i drugačijih životnih vrijednosti, a Hussein će vrlo brzo u uzgoju pčela uočiti priliku za dobru zaradu. A kad ga Hatidže počne uvoditi u tajne pčelarstva, on će se prema pčelama početi odnositi nemarno, baš kao i prema svojoj stoci koja će početi ugibati.
Godine 2019. na festivalu Sundance ovjenčan Velikom nagradom žirija, Nagradom za najbolju fotografiju i Posebnom nagradom žirija zbog angažmana, iste godine nominiran za Europsku filmsku nagradu u kategoriji najuspjelijeg europskog dokumentarca te 2020. nominiran za Oscara u kategorijama najboljeg dokumentarca i najuspjelijeg stranog filma, doks redatelja Tamare Kotevske i Ljubomira Stefanova izvorno je zamišljen kao od strane vlade potpomognut edukativni projekt o životu ljudi u središnjim predjelima Sjeverne Makedonije, uz rijeku Bregalnicu. Inicijalno je Medena zemlja trebao biti opservacijski dokumentarac u kojem bi se s distance bilježio izuzetno predan rad medarice koja je sa svojom majkom bila jedina stanovnica teško dostupnog planinskog sela, no onda je planove autora izmijenila pojava živopisnih nomada čiji je kontakt s protagonisticom rezultirao rađanjem dramskog konflikta te omogućio kreiranje djela klasičnije narativne strukture. U fokusu cjeline kojoj ne nedostaje šarma i humora nalazi se čovjekov odnos prema prirodi, s jedne strane skladan suživot uz poštovanje prirodnih zakonitosti, a s druge beskrupulozna eksploatacija u želji za stjecanjem profita. Tišinom praćen meditativni minimalizam prvog dijela filma u drugom dijelu ustupa mjesto buci i neorealizmu koji asocira na onaj iranskih dokudrama koje se odigravaju u ruralnim predjelima.
PANEL RASPRAVA "PRIRODA NAS NIKADA NE VARA, MI SMO TI KOJI SEBE ZAVARAVAMO"
PROJEKCIJA DOKUMENTARNOG FILMA "OVO MIJENJA SVE"
Gost večeri: Korado Korlević
Korado Korlević poznati je hrvatski učitelj i astronom Prema podacima na stranici Minor Planet Discoverers, 18. je najproduktivniji tragač za asteroidima svih vremena. U periodu od 1996. do 2001. otkrio ih je 947, te bio suotkrivač još 110 asteroida.
Postavljanjem neekološke rasvjete i rezultirajućim porastom svjetlosnog onečišćenja, na području cijele Istre u proljeća 2000. i 2001. godine, nivo sjaja noćnog neba raste do kritične razine i dotadašnji znanstveni rad iz Višnjana biva otežan, da bi 2001. godine prestao u potpunosti. Od 2001. na ovamo, Korado Korlević se, u okviru Astronomskog društva Višnjan, bavi popularizacijom astronomije i edukacijom.
PROJEKCIJA FILMA: OVO MIJENJA SVE
Ovo mijenja sve film je koji je nastajao tijekom 211 dana snimanja, u četiri godine, na pet kontinenata, epski pokušaj da se u drugačijem svjetlu prikažu golemi dosezi klimatskih promjena. Nastao prema međunarodnom publicističkom bestselleru Naomi Klein This Changes Everything, ovaj film donosi sedam snažnih prikaza zajednica s prve crte, od Powder River Basina u Montani do naftnih polja u Alberti, od obale južne Indije do Pekinga i dalje. S ovim pričama o borbi prožima se naracija Naomi Klein i povezuje ugljik u zraku s ekonomskim sustavom koji ga je onamo doveo. Kroz čitav film Klein gradi svoju najkontroverzniju i najuzbudljiviju ideju: egzistencijalnu krizu klimatskih promjena možemo upotrijebiti kako bismo svoj neuspjeli ekonomski sustav pretvorili u nešto radikalno bolje. Hoće li ovaj film sve promijeniti? Naravno da ne. Ali vi biste mogli, ako se odazovete njegovu pozivu na djelovanje.
RECENZIJE:
“Film koji namjerno uznemiruje… i na kraju ohrabruje” Variety Magazine
“Ako vam je stalo do pravde, ovo morate pogledati.” Kumi Naidoo, bivši ravnatelj Greenpeace International
„Namjerno potresan, no u konačnici ohrabrujući globalni pregled aktivističkih nastojanja da se suzbiju korporacijski zagađivači i ublaže klimatske promjene.“ Joe Leydon, Variety
„Dirljiv, human i nepokolebljivo pristojan, film „This Changes Everything“ prikaz je buduće katastrofe iz šire perspektive.“ Jeanette Catsoulis, New York Times
"SREĆA - TO JE BITI S PRIRODOM, GLEDATI JE I S NJOM GOVORITI." L.N. Tolstoj
Posebna gastro ponuda chefa Damjana Bistričića - sastojci bez životinjskog podrijetla
Motivirani vodičem za povećanje veganske ponude u ugostiteljskim objektima, autora Udruge Prijatelja životinja, brijunski chef Damjan Bistričić, osmislio je posebnu gastro ponudu baziranu na sastojcima bez životinjskog podrijetla.
Stoga vas pozivamo u kavanu Neptun od 15. do 23. srpnja da probate posebnu gastro ponudu baziranu na biljnim mliječnim proizvodima.
Povodom 40. obljetnice te s ciljem približavanja vrijednosti parka lokalnom stanovništvu, Nacionalni park Brijuni ove godine pokrenuo je posebne pješačke ture pod nazivom Walk &Talk. Stručno vodstvo Odsjeka za zaštitu prirode i edukaciju, Odsjeka za zaštitu kulturnih dobara te licencirani turistički vodiči JU NP Brijuni, putem edukativnog, ali i informativnog pristupa, našim su posjetiteljima predstavili poseban program izleta uz ugodnu šetnju Velikim Brijunom.
Walk&Talk ture održavale su se vikendima u lipnju na hrvatskom jeziku.
SUBOTE
pješačke ture vode djelatnici Odsjeka za zaštitu prirode i edukaciju te Odsjeka za zaštitu kulturnih dobara JU NP Brijuni
od 9:00 do 13:00 sati
jedna grupa do 30 osoba
Raspored (zahtjevnost i predviđena kilometraža hodanja naglašena je za svaku pojedinu turu):
3. lipnja 2023. Šetnja kroz brijunsku povijest
10. lipnja 2023. Čufarova staza i staza vidikovaca
17. lipnja 2023. Podvodni svijet Brijuna
24. lipnja 2023. Poučna staza Zelenikovac
NEDJELJE
pješačke ture vode licencirani turistički vodiči, zaposlenici JU NP Brijuni
od 10:00 do 14:00 sati
grupa do 30 osoba
Šetnja kroz brijunski vremeplov
Po dolasku na otok sastanak kod info punkta. Šetnja kreće kroz park šumu prema Kupelwieserovom miru. Nakon kraćeg zaustavljanja nastavljamo dalje prema Kastrumu, najslojevitijem arheološkom lokalitetu na otoku te ostacima Crkve sv. Marije iz 6. st. Nastavak šetnje kroz prekrasnu mediteransku makiju do Safari parka, uživajući u mirisima ove prekrasne šume i cvrkutu ptica. Kratka pauza. Nakon stanke nastavljamo prema Parku dinosaura. Po obilasku ovog lokaliteta slijedi ugodna šetnja pored golf igrališta i povratak u brijunsku luku.
CIJENA POSEBNOG DOGAĐANJA
15,00 EUR odrasli
10,00 EUR djeca od 7 do 18 godina
djeca ispod 7,00 godina gratis
psima dozvoljen ulaz (ulaznica za pse 15,00 EUR)
KUPNJA ULAZNICA
ulaznice je moguće kupiti isključivo putem web shopa dan prije održavanja programa
prodaja ulaznica otvoriti će se dan prije održavanja program, s početkom u 16:00 sati
NIJE MOGUĆE VRATITI ULAZNICU I OSTVARITI POVRAT SREDSTAVA
Program i opis ture
Uz stručno vodstvo naših arheologa provesti ćemo vas u Šetnju kroz brijunsku povijest. U sklopu pješačke ture obići će se uređeni kamenolomi i edukativna staza posvećena Alojziju Čufaru, posjetit će se brijunska Gradina te obići poznata rimska vila u uvali Verige.
Pješačka tura trajati će od 9 do 13 sati (4,5 km)
Preporučamo zatvorenu obuću
Predviđeno vrijeme za odmor
Obilazak ne preporučujemo djeci mlađoj od 7 godina
Pješačka tura nije prilagođena posjetiteljima u invalidskim kolicima te osobama koje se otežano kreću
Uz stručno vodstvo naših biologa, provesti ćemo vas kroz Čufarovu Staza i Stazu Vidikovaca. U sklopu pješačke ture istraživat ćemo i saznati sve zanimljivosti o brijunskim šumama. Obići ćemo edukativnu stazu posvećenu Alojziju Čufaru, kroz koju ćemo naučiti kako se vegetacija Brijuna mijenjala kroz povijest. Uz to, posjetit ćemo edukativnu Stazu Vidikovaca, posebnu po tome što prolazi kroz jednu od značajnih dijelova brijunskog šumskog ekosustava, prezentira važnost šuma na Brijunima te vodi do prekrasnih austrougarskih vidikovaca. Također ćemo upozati i brijunske livade te posjetiti Brijunski Mediteranski vrt.
Pješačka tura trajati će od 9 do 13 sati (4,5 km)
Preporučamo zatvorenu obuću
Predviđeno vrijeme za odmor
Obilazak ne preporučujemo djeci mlađoj od 7 godina
Pješačka tura nije prilagođena posjetiteljima u invalidskim kolicima te osobama koje se otežano kreću
Uz stručno vodstvo biologa NP Brijuni, posjetitelji će se moći povezati s ljepotama podmorja i obalnog pojasa jedne od najatraktivnijih brijunskih lokacija. Stručno vodstvo bit će podijeljeno u dvije skupine. Jedna grupa predviđena je za odrasle, a druga za djecu. Vodstvo će biti prilagođeno najmlađim posjetiteljima koji će zajedno sa svojim obiteljima zaroniti na dah otkrivajući čaroliju poučne podvodne staze. Odraslima će se pružati prilika da zarone na dah uz biologa koji će ih upoznati sa bogatstvom podvodne flore i faune Brijuna. Ako želite zaroniti na mjestu gdje su stari Rimljani uživali u blagodatima života, ova je subota pravi izbor za vas.
Pješačka tura trajati će od 9 do 13 sati (2,5 km)
Sadržaj prilagođen starijoj djeci i odraslima koji su dobri plivači
Obilazak ne preporučujemo djeci mlađoj od 7 godina
Predviđeno vrijeme za odmor
Pješačka tura nije prilagođena posjetiteljima u invalidskim kolicima te osobama koje se otežano kreću
Posjetitelji koriste vlastitu opremu za plažu i ronjenje na dah (maska, dihalica, peraje i/ili papučice za plažu)
Obilazak namijenjen odraslima ili obiteljima sa starijom djecom.
Tura će biti posvećena poučnoj stazi Zelenikovac. Staza je osmišljena prije nekoliko godina s ciljem prezentacije Brijuna u cijeloj njihovoj kompleksnosti. Uz vodstvo biologinja NP Brijuni posjetitelji će, šećući poučnom stazom, imati priliku saznati mnoge kulturno-povijesne informacije o Nacionalnom parku, naučiti o geološko-paleontološkim fenomenima, vidjeti prve stope dinosaura pronađene u Hrvatskoj, ali i saznati sve o flori i fauni koja obitava na zaštićenom području.
Polasci brodom u 9:00 i 10:00 sati
TERMINI: 9:00 do 13:00 i 10:00 do 14:00 sati (cca 10km)
Ugodna šetnja u pratnji licenciranog brijunskog vodiča.
Preporučamo zatvorenu obuću
Molimo uzeti dovoljno tekućine za piće sa sobom
Predviđeno vrijeme za odmor
Obilazak ne preporučujemo djeci mlađoj od 7 godina
Pješačka tura nije prilagođena posjetiteljima u invalidskim kolicima te osobama koje se otežano kreću
Povodom obilježavanja 40. rođendana Nacionalnog parka Brijuni, proslavit će i zaposlenici Nacionalnog parka, obzirom da upravo oni svakodnevno pridonose zaštiti, očuvanju i promoviranju Parka. Djelatnici će obići Nacionalni park Brijuni uz stručno vodstvo biologa i arheologa s ciljem predstavljanja vrijednosti prirodne i kulturne baštine Nacionalnog parka.
Edukacija djelatnika zaključit će se govorom v. d. ravnatelja Eduarda Kolića, dr. med. vet. te druženjem uz prigodni domjenak.
Predavanja u Fažani
S ciljem da lokalnom stanovništvu približimo prirodnu i kulturnu baštinu Nacionalnog parka Brijuni, u studenome će se održati četiri predavanja namijenjena lokalnoj zajednici.
Kongres JU NP Brijuni
Povodom proslave 40. obljetnice osnutka Nacionalnog parka Brijuni, Javna ustanova organizira kongres tijekom kojeg će se prezentirati najvažnija istraživanja prirodne i kulturne baštine. Rezultate istraživanja prezentirat će stručnjaci i istraživači koji su sami radili na prikupljanju informacija te svatko u svom području doprinijeli stvaranju vrijedne baze podataka koja direktno ukazuje na veliku vrijednost Nacionalnog parka.
Kongres organizira Javna ustanova Nacionalni park Brijuni na otoku Veliki Brijun i održat će se u jesen 2023. godine.