Aktivnosti parka

27.1.2023.

Vatroglavi kraljić

Vatroglavi kraljić

Regulus ignicapilla

Koje su vrste ptica „naše“? Lastavica dolazi u Europu samo između travnja i kolovoza. U to vrijeme se gnijezdi, pa je „naša“ ptica, iako veći dio godine provodi u Africi, na putu do i od tamošnjih zimovališta. Vatroglavi kraljić, najmanja ptica u Europi, ne gnijezdi u priobalju pa tako ni na Brijunima. Podiže mlade u listopadnim i mješovitim šumama europskog kopna, a zimuje na jugu, uključujući Istru, Kvarner i Dalmaciju. Zapravo, ovdje provodi više vremena u godini nego u područjima za razmnožavanje. Prvi na Brijune stižu već u kolovozu ili rujnu, a odlaze sredinom ožujka. I mi je smatramo 'našom' pticom…

Ova sićušna ptica - teška je samo oko 5 g, što je težina šećera za kavu - ima odličan navigacijski sustav i memoriju. Studije su potvrdile da ista ptica zimuje na istom području, čak i u istoj skupini grmlja, najmanje tri uzastopne zime. Ništa posebno, reklo bi se: ali ova se ptica možda zadnja dva-tri ljeta gnijezdila negdje u Poljskoj ili Finskoj - pa se sljedeće jeseni vratila u isti grm na Brijunima! Ornitolozi koji pticama na noge stavljaju aluminijske prstenove kako bi proučavali migracijske putove i druge značajke divljih ptica, reći će vam da vatroglavi kraljić ima izvanredno pamćenje: očito se može sjetiti mjesta gdje je nekoć bio uhvaćen u mrežu koju su postavili prstenovači ptica. Čak i godinu dana kasnije, kada ista jedinka stigne na svoje redovno zimovalište, pticu je vrlo teško uhvatiti u mrežu. Nakon toliko mjeseci i putovanja do sjeverne Europe i natrag, vatroglavi kraljić se često ne želi vratiti na mjesto gdje je uhvaćen u mrežu.

Vatroglavi kraljić jedna je od najtajnovitijih ptica. Jedva ga možete vidjeti dok na granama grmlja i drveća traži mikroskopske životinjice za hranu. Osim tijekom sezone parenja, u proljeće i ljeto, obično je tih. Ali svakako je jedna od najljepše obojenih ptica u Europi! Sličan je svom rođaku, zlatoglavom kraljiću, koji je također češći, a oba imaju prekrasno narančasto krunsko perje na glavi (kod ženke je u žutim bojama). Značajka po kojoj se lako razlikuju je bijela pruga iznad očiju, koje kod zlatoglavog kraljića nema. Možete li vjerovali da ova vrsta ptice može letjeti cijelu noć – i to s duljinom krila od samo 5 cm? U skupini kraljići lete iznad mora, što znači da se ne mogu zaustaviti, a ponekad moraju prijeći i do 800 km (npr. kada migriraju između Skandinavije i Britanskog otočja). I to u manje od 24 sata!

Brijunsko otočje vrlo je zanimljivo za ljubitelje prirode i u hladnoj polovini godine. To posebno vrijedi za promatrače ptica. Ako želite vidjeti vatroglavog kraljića, potreban vam je dalekozor i malo strpljenja. Ako pažljivo pregledate najgušće grmove i krošnje drveća, bit ćete nagrađeni pogledom na vatroglavog kraljića. Budite spremni da promatranje neće dugo trajati, jer ova ptica nikada ne stoji mirno i stalno je u pokretu.

Autor teksta: dr. sc. Andrej Sovinc

Fotografije: Andrej Sovinc, Dare Šere