Aktivnosti parka

14.11.2022.

Predmeti od alpake tvornice Berndorfer Metallwaaren-Fabrik Arthur Krupp u brijunskoj Zbirci hotelskog posuđa i pribora, uporabnih i ukrasnih predmeta

Posuđe od alpake, znano i pod nazivima novo, njemačko ili kinesko srebro, legura je bakra (60%), cinka (20%) i nikla (20 %) koja se od prve polovice 19. stoljeća koristila u proizvodnji medicinskih instrumenata i ukrasnih predmeta kao i posuđa, pribora za jelo i opremu stola. Pojava cjenovno pristupačnije varijante predmeta od srebra, dovela je do širenja kulture objedovanja i opremanja stola pa su i pripadnici višega građanstva, mogli bogato opremiti svoj stol, baš poput plemićkih obitelji. Posuđe i pribor za jelo izrađeni od novog srebra postali su česti i na stolovima hotelskih restorana. Uslijed porasta potražnje male obrtničke radionice nisu više mogle zadovoljiti potrebe tržišta, postepeno gube bitku sa sve raširenijom industrijskom robom pa dominaciju preuzimaju veliki europski proizvođači. U to vrijeme na području današnje Hrvatske prevladavali su proizvodi austrijskih i njemačkih tvornica, a jedna od najpoznatijih bila je Berndorfer Metallwaaren-Fabrik iz Donje Austrije čiji proizvodi od početka 20. st. postaju sastavni dio opreme i brijunskih hotela.

Tvornica Berndorf osnovana je 1843. u tada malom selu istoga imena smještenom 50 km južno od Beča. Sličnost naziva mjesta i njemačke riječi Bärendorf (medvjeđe selo) bilo je inspiracija za logo tvornice na kojem je prikazan medvjed. Berndorfer Metallwaaren-Fabrik osnovao je njemačko-austrijski industrijalac, poduzetnik i bankar Alexander von Schoeller (Düren, 1805. – Beč, 1886.) s partnerom Alfredom Kruppom (Essen, 1812. – Essen, 1887.), njemačkim industrijalcem i izumiteljem te najvećim dobavljačem oružja svoga doba. Alfredov brat Hermann Krupp (Essen 1814. – Berndorf, 1879.) bio je tehnički voditelj tvornice, a od 1879. tehničko upravljanje preuzet će njegov sin Arthur Krupp (Beč, 1856. – Berndorf, 1938.). Nakon smrti Alexandera von Schoellera i otkupa udjela od njegovih nasljednika Arthur postaje vlasnik tvornice koja će od 1891. biti poznata pod imenom Berndorfer Metallwaren-Fabrik Arthur Krupp. Tvornica je za njegova upravljanja postala jedna od najvećih u cijelom Austrijskom Carstvu, a maleno selo Berndorf preraslo je u pravi mali grad. Osnovane su podružnice u Njemačkoj (Esslingen), Švicarskoj (Luzern) i Italiji (Milano), a 1897. tvornica je dobila i titulu dvorskog dobavljača.

Posuđe i predmeti od alpake jednostavne su i čiste forme, oblikovani za svakodnevnu upotrebu, ali zbog visoke kvalitete izrade prodavali su se i u trgovinama s nakitom, draguljima i srebrom. Koristila ih je i sama carica Elizabeta, znana kao Sisi (München, 1837. – Ženeva, 1898.) koja je carsku jahtu Miramar opremila posuđem tvornice Berndorf.

U brijunskoj zbirci koja sadrži gotovo 2000 predmeta nalazi se 147 tipova različitog posuđa (pladnjevi, tembali, posude za umak, šalice za juhu, stalci za voće, stalci za jaja, zdjelice za sladoled, posude za šećer, čajnici, vrčevi za kavu, mlijeko i vrhnje..), pribora za jelo i opreme stola (svijećnjaci, stalci za čačkalice, stalci za rezervacije, prstenje za salvete) od čega najveći dio (121 tip) pripada upravo tvornici Berndorf, o čemu svjedoče žigovi na posuđu. Tijekom vremena žig tvornice Berndorf se mijenjao, ali motiv medvjeda bio je i ostao njihov zaštitni znak. Pored žiga na mnogim primjercima brijunskog posuđa javlja se i naziv BRIONI, što ukazuje na naručitelja posuđa.

Na brijunskim predmetima prepoznaje se nekoliko različitih tipova žigova. Najzastupljeniji žig je onaj s prikazom medvjeda u ovalu uzdignutog na dvije noge uokolo kojega teče natpis ART. KRUPP BERNDORF i koji se nalazio na posrebrenim predmetima od alpake. Ime Arthura Kruppa pojaviti će se na žigu tvornice nakon 1891. Ovaj tip žiga u upotrebi je do 1927. Većina brijunskih predmeta od alpake ove tvornice nabavljena je upravo u tom razdoblju. Razvoj brijunskog hotelskog naselja možemo pratiti od 1896./7. kada je otvoren prvi skromni hotel Brioni sa svega 14 soba, pa sve do 1912. kada je otvoren i poslijednji, peti hotel u brijunskoj luci, luksuzni Neptun III koji je mogao primiti 300 gostiju. Iako je većina predmeta vrlo jednostavne forme bez ikakvih ukrasa u zbirci se nalazi i lijepo ukrašen pribor za jelo s ovim tipom žiga. Radi se o noževima i vilicama za ribu s ugraviranim prikazom dviju riba i vegetabilnim ukrasom. Među žigovima iz istog razdoblja (1891. – 1927.) je i onaj koji prikazuje medvjeda uzdignutog na dvije noge smještenog u ovalu. S lijeve strane ovala nalazi se natpis KRUPP, a s desne BERNDORF. Radi se o inačici žiga oblikovanog za sitnije predmete, također od posrebrene alpake, koji se javlja na stalku za čačkalice, prstenu za salvete, hvataljkama za šećer. Istoj dataciji pripada i žig s prikazom medvjeda na četiri noge u ovalu uokolo kojeg je natpis BERNDORF ALPACCA, a koji se nalazi na predmetima od neposrebrene alpake. Ovaj tip žiga ima svega nekoliko predmeta u brijunskoj zbirci (košarica za kruh, pladanjevi, posudice na prstenastoj nozi, cjediljka za čaj).

Kasnijem tipu žiga pripada vrlo sličan, ali rijedak žig s prikazom medvjeda na četiri noge u ovalu uokolo kojeg je natpis BERNDORF ALPACCA, dok se s lijeve strane ovala nalazi ime KRUPP, a s desne BERNFORD. Predmeti s ovakvim žigom proizvedeni su između 1938. i 1945, a u brijunskoj zbirci ih nalazimo na nekoliko ovalnih pladnjeva. Radi se o predmetima od neposrebrene alpake.

Još jedan rijedak tip žiga je onaj datiran između 1945. i 1955. U tom razdoblju tvornica Berndorf se nalazila pod sovjetskom okupacijom. Na žigu je prikazan medvjed u ovalu uzdignut na dvije noge uokolo kojeg se nalazi natpis BERNDORF AUSTRIA, dok je ispod ovala još jednom napisano ime tvornice, ovaj put pisanim slovima. Ovaj žig u zbirci nalazimo na nekoliko predmeta od posrebrene alpake – čajnicima, posudama za šećer, stalcima za sol i papar.

Najnovijim predmetima od alpake u zbirci pripada posuda za šećer sa žigom koji prikazuje medvjeda na dvije noge u ovalu s donje strane kojeg je natpis BERNDORF. Datira se u razdoblje od 1955. pa sve do 1989. god.

Iako najveći dio brijunskih predmeta ove tvornice pripada razdoblju između 1891. i 1927. pojedini komadi pokazuju da se Berndorf posuđe od alpake nabavljalo i u kasnijim razdobljima, sve do iza Drugog svjetskog rata. Da je ovo posuđe bilo cijenjeno te da se koristilo dugi niz godina potvrđuje i podatak da su mnogi predmeti bili ponovnom posrebreni, neki i više od jedanput, i to većinom 1929. i 1931. god. O tome nam svjedoči naknadno nadodan žig u obliku trokuta sa slovom R i godinom posrebrivanja. Zanimljivo je i da se stari istrošeni pribor od posrebrene alpake prihvaćao u zamjenu za novu robu u iznosu od dvije petine nabavne cijene.

Berndorf proizvodi često su se oglašavali u onodobnim glasilima, a reklama se redovito nalazila i u otočkim novinama Brioni Insel-Zeitung koje su od 1910. do 1914. godine informirale brijunske goste o aktualnim zbivanjima kao i o raznim proizvodima i uslugama. Novine je pokrenuo vlasnik Brijuna Paul Kupelwieser (Beč, 1843. – Beč, 1919.) koji je kao vješt poduzetnik dobar dio novina posvetio promidžbenim oglasima.

Danas se dio brijunskog posuđa od alpake može vidjeti izložen u restoranu hotela Neptun te u Kući za brodice, dok se veći dio čuva u brijunskoj Zbirci hotelskog posuđa i pribora, ukrasnih i uporabnih predmeta.

Tekst: Snežana Smolić, NP Brijuni

Foto materijal: Zbirka fotografija, Zbirka tiskane građe, Fotodokumentacija, NP Brijuni, Alfio Klarić, https://resolver.obvsg.at/urn:nbn:at:AT-WBR-59482