Aktivnosti parka

24.1.2023.

Mehanizam vadičepa

Reproduktivni organi patki

Isticanje ove zanimljivo bizarne teme nužno je kako bi shvatili nevjerojatan mehanizam prirode. Reproduktivni organi ženki patke nisu bili posebice proučavani do nedavno, a sve se svelo na mehanizam vadičepa, u nastavku ćemo saznati zašto.

Kod pataka kopulacija odnosno parenje zna biti nadasve agresivna, iako vrlo kratko traje. Najzanimljiviji dio je sam oblik reproduktivnih organa. Naime, kako se mužjaci agresivno nameću ženkama za parenje one su prilagodile ponašanje i anatomiju svoga tijela tako da mogu odabrati koji će od agresivnih mužjaka biti ''otac'' njihovim mladima a koji neće. Kako to u prirodi obično biva, biti će naravno, najsposobniji mužjak.

Da bi mužjak bio uspješan i najbolji, organ mu mora biti izdatan u veličini te kompliciranog oblika te da bi parenje bilo uspješno, ženski organ mora savršeno odgovarati muškom, što često nije prilika. Kako se mužjakov spolni organ spiralno zakreće, na istom principu se zakreće i ženski ali u obrnutom smjeru što dovodi do toga da često nisu savršeni spoj čime ženka kontrolirati oplodnju kada već ne može kopulaciju.

Sama veličina reproduktivnog organa mužjaka može prelaziti veličinu njegova tijela (> 40cm), a njegov spiralan oblik postao je zanimljiv znanosti čime je postao i jako dobro istražen i proučavan. Ono sa čime znanost do nedavno nije bila upoznata je da spolni organ ženki funkcionira na sličnom ali još složenijem principu neko kod mužjaka. Kod većine vrsta u prirodi ženski jajovod nalikuje na običnu cijev, no kod patki on se spiralno zakreće i sadrži dodatne vrećice i džepiće. Ti dodatni prostori funkcioniraju na principu slijepih ulica, ukoliko falus i spermiji dođu do jednog takvog odjeljka reprodukcija ne može dalje time što će jedan od džepića zarobiti neželjene spermije i neće doći do uspješne oplodnje. Zato se laički kaže da organi kod patke funkcioniraju na principu vadičepa – neželjene spermije ženka će zadržati u svojim posebnim odjeljcima i prvom prilikom izbaciti kada ženka ne odobrava kopulaciju, nego joj je ista prisilno nametnuta; ukoliko joj odobrava, neće se opirati te će takav mužjak uspješno premostiti kompliciran spolni organ ženke.

Također, spolni organ mužjaka je općenito anatomski dizajniran tako da za sobom povlači preostale spermije od prethodnog mužjaka. Valja pritom napomenuti da 97% ptica uopće nema faluse niti vaginalne kanale, što dodatno komplicira stvari, zar ne? Ženke patki imaju reproduktivne organe dizajnirane kako bi se u njih teško probilo, što znači da samo najuspješniji mužjaci mogu probiti kanal te se uspješno pariti sa ženkama. Veličina falusa raste sa promiskuitetom - monogamne vrste imaju manje faluse, a vrste koje biraju više različitih partnera imaju veće faluse radi kompetentnosti. Zaključno, ovaj složeni spolni organ ženki, te potreba da mužjak i ženka budu savršeni spoj, ne predstavlja ništa drugo nego kvalitetno izvedenu prirodnu selekciju.

Tekst: Dorotea Ćosić, Francisca Lopes

Autor fotografija: JU NP Brijuni

Izvor fotografija:

https://www.nature.com/articles/news.2009.1159

https://www.livescience.com/4426-ducks-wage-genital-warfare.html