Kako rjeđa košnja pomaže oprašivačima i smanjuje alergije?
Oprašivači su organizmi koji prenose pelud s prašnika jedne cvjetne biljke na tučak druge, omogućujući tako oplodnju i proizvodnju sjemena. Naziv "oprašivači" dolazi od same njihove funkcije – oprašivanja, ključnog procesa u prirodi koji omogućuje razmnožavanje cvjetnica.
Skupine životinja koje spadaju u oprašivače uključuju kukce poput pčela, leptira, osa, muha i kornjaša, zatim neke vrste ptica, poput kolibrića, te šišmiše koji se hrane nektarom. Pčele su najpoznatiji i najvažniji oprašivači, ali i drugi kukci imaju značajnu ulogu. Osim njih, oprašivanjem se bave i neki mali sisavci, poput nekih vrsta glodavaca.
Oprašivači su ključni za prehrambenu industriju jer omogućuju proizvodnju mnogih vrsta voća, povrća i orašastih plodova. Osim toga, oni doprinose proizvodnji stočne hrane, što neizravno utječe i na mesnu i mliječnu industriju.
Nažalost, oprašivači su ugroženi zbog različitih čimbenika, uključujući upotrebu pesticida, gubitak staništa, klimatske promjene i bolesti. Intenzivna urbanizacija i poljoprivredne prakse koje smanjuju bioraznolikost također negativno utječu na njihove populacije. Kako bismo im pomogli, možemo saditi medonosne biljke, izbjegavati pesticide, postavljati kućice za kukce i podržavati ekološku poljoprivredu.
Jedna od metoda očuvanja oprašivača jest mozaična košnja, praksa koju mnogi u svijetu primjenjuju, uključujući i nas na Brijunima te brojne hrvatske gradove. Ova metoda podrazumijeva košnju u različitim vremenskim intervalima i naizmjenično na različitim površinama, čime se osigurava da uvijek postoji dio travnjaka s biljkama koje služe kao hrana i stanište oprašivačima.
Ljudi se često pitaju povećava li smanjena košnja broj alergijskih reakcija tijekom sezone peludi. No, ključno je naglasiti da upravo učestala košnja uzrokuje jače alergijske reakcije jer smanjuje bioraznolikost. Kada se livada često kosi, na njoj opstaju samo brzorastuće trave koje u kratkom periodu intenzivno proizvode pelud, što povećava koncentraciju peludi u zraku i rizik za alergične osobe.
S druge strane, bioraznolika livada s različitim vrstama biljaka osigurava postupnu i ravnomjernu proizvodnju peludi tijekom duljeg razdoblja. Primjerice, livada s različitim vrstama trava i cvjetnica ima raznolike cvjetove koji proizvode pelud u različito doba godine, čime se smanjuje naglo oslobađanje velikih količina peludi u zrak. Tako raspoređena pelud manje je opasna za ljudsko zdravlje.
Sljedeći put kada primijetiš da neka gradska površina nije pokošena, vjerojatno je to zbog zaštite oprašivača. Ova praksa ne samo da pridonosi očuvanju prirode i bioraznolikosti, već i dugoročno pomaže smanjenju problema s alergijama te osigurava stabilan ekosustav koji podržava našu prehranu i okoliš.
Autor teksta: Paula Markoč
Literatura:
https://www.plantlife.org.uk/campaigns/nomowmay/,
https://crobuzz.mingor.hr/buzz.
Edukativno - zabavni program
Edukativno zabavna manifestacija Festival oprašivača održat će se na Velikom Brijunu 24.5.2025. godine od 10:00 do 18.00 sati. Očekuje vas bogat edukativno-zabavni program namijenjen svim uzrastima, koji će se odvijati u Mediteranskom vrtu, luci Veliki Brijun i na livadi kod stare masline.
CENTAR (luka Veliki Brijun)
- fotopoint
- kreativni kutak
- edukativni kutak
Gosti edukatori u edukativnom kutku:
Nediljko Landeka (Udruga pčelara Pula), koji će podijeliti svoja iskustva i znanja o pčelarstvu u Istri.
Roman Maglić (Udruga za zaštitu i očuvanje divljih pčela), stručnjak za divlje oprašivače, s prezentacijom o njihovoj važnosti u ekosustavu i načinima zaštite.
Ana Ješovnik (Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu), koja će predstaviti najnovija istraživanja vezana uz oprašivače i njihov utjecaj na bioraznolikost.
LIVADA KOD STARE MASLINE
- edukativne igre
MEDITERANSKI VRT
- stručna vodstva (prijave na infopointu)
- izrada hotela za kukce
- kutak za čitanje
- edukativni kutak o autohtonim biljkama privlačnim za oprašivače
Vlakovi će prema posebnom redu vožnje voziti do Safari parka.
NAPOMENE:
Prvi polazak broda iz Fažane je u 10:00 te dalje prema plovidbenom redu i raspoloživosti ulaznica, a povratak s otoka prema plovidbenom redu: https://www.np-brijuni.hr/hr/p... posjetitelje da planiraju svoj dolazak i odlazak s otoka jer je broj mjesta na brodu iz sigurnosnih razloga ograničen na točno određen broj. Savjetujemo da pokušate izbjeći najpopularnije povratne brodske linije kako se ne bi stvarala gužva.
Broj ulaznica ograničen je prema kapacitetu broda.
Prodaja ulaznica (17 EUR - odrasli, 12 EUR - djeca između 7 - 18 godina, gratis ulaznice za djecu do 7 godina) bit će moguća isključivo na web shopu NP Brijuni.
Broj ulaznica je ograničen. Prodaja kreće u petak, 23. 5. 2025. u 12:00 sati, isključivo na web shopu: https://shop.np-brijuni.hr/hr/... novca nije moguć.
Rezervacije nisu moguće.