Novosti

24.2.2022.

Javna ustanova Nacionalni park Brijuni uspješno prijavila projekt MARTI

Javna Ustanova Nacionalni park Brijuni predala je projektnu prijavu za Interreg Central Europe poziv za sufinanciranje projektnih prijedloga i to prvi put u ulozi vodećega partnera. Projekt akronima MARTI označava ''Management and Restoration of Tiny Areas of Conservation Importance'', odnosno Upravljanje i obnova malih staništa značajnih za biološku raznolikost. Projektom je stvoreno partnerstvo 9 ustanova iz 4 zemalja (Hrvatske, Slovenije, Austrije i Slovačke) i to su:

1. Javna ustanova Nacionalni park Brijuni - vodeći partner

2. DANUBEPARKS – mreža zaštićenih područja rijeke Dunava, Austrija

3. Sveučilište Primorska, Fakultet matematike, prirodnih znanosti i informacijskih tehnologija, Slovenija

4. Državni zavod za zaštitu prirode Republike Slovačke

5. Javna ustanova Natura Histrica

6. Javna ustanova More i krš

7. Grad Ankaran, Slovenija

8. Prirodoslovni fakultet, Sveučilište Pavol Jozef Šafárik u Košicama, Slovačka

9. Slovačka okolišna agencija

Potpora je dobivena i od sljedećih 9 pridruženih partnera:

- Konvencije o vlažnim područjima (Ramsar)

- Europskog društva za ekološku obnovu (SER Europe - Society for Ecological Restoration Europe)

- Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH

- Ministarstva okoliša Republike Slovačke

- Strategije EU-a za Jadransko-jonsku regiju (EUSAIR Pillar 3 – Environmental Quality)

- Alpske mreža zaštićenih područja

- Mreže zaštićenih područja rijeke Elbe

- Istarske županije

- Zavoda za prostorno uređenje Splitsko-dalmatinske županije

Kroz projekt bi JU NP Brijuni željela izraditi opsežnu dokumentaciju obnove Salina, a u bari ukloniti invazivne crvenouhe kornjače te nabaviti osnovnu opremu za praćenje stanja okoliša. U sklopu projekta predviđene su izobrazbe o obnovi vlažnih staništa i nekoliko tematskih konferenci koje bi se održale u Splitu, Kopačkom ritu i Austriji, a radionice radnih skupina u Sloveniji i Slovačkoj.

Projekt MARTI bavi se zaštitom prirode u srednjoj Europi i cilj mu je preokrenuti trend gubitka bioraznolikosti. Temeljen na transnacionalnoj suradnji, izravan je doprinos Strategiji biološke raznolikosti EU-a do 2030. godine. Opći cilj MARTI projekta je poboljšati povezanost između zaštićenih i očuvanih područja, uključujući Natura 2000 područja, stvaranjem zelenih koridora s dobrog upravljanim i obnovljenim malim močvarnim područjima, često smještenih u urbanim i prigradskim zelenim područjima. Koncept MARTI projekta usmjeren je prvenstveno na zanemarena područja bez formalne zaštite, no unatoč tome područjima koja pridonose očuvanju bioraznolikosti. Implementacija projektnih aktivnosti temelji se na principu »učenja kroz rad«, koji svim partnerima omogućuje aktivno sudjelovanje u aktivnostima partnera drugih regija kroz studijska putovanja, zajednička osmišljavanja pilot aktivnosti obnove vlažnih staništa, izobrazbe, usuglašavanje metodoloških pristupa itd.. Projekt će razviti strategije za učinkovitu zaštitu i upravljanje malim vlažnim staništima, ponuditi rješenja i provesti nekoliko pilot akcija obnove močvarnih staništa. Dionici su iz domene lokalne, regionalne i državne vlasti, mreže zaštićenih područja, nevladine organizacije, istraživačke institucije, međunarodne organizacije, pružatelji javnih usluga, obrazovne ustanove i šira javnost. Vrlo raznoliko partnerstvo projekta obuhvaća velik dio srednje Europe. Provedba projekta temelji se na uspostavi srednjoeuropske mreže malih močvara, definiranju mjera očuvanja, testiranju i razvoju inovativnih modela obnove, te formiranju europske mreže drugih učinkovitih mjera očuvanja (OECM-ovi odnosno „other effective area-based conservation measures''). Transnacionalna suradnja ključna je za zaštitu i povezivost prekograničnih ekosustava, povezivanje biogeografskih regija, uspostavljanje eko koridora, podizanje svijesti o standardima i politikama EU-a te promicanje transnacionalnih rješenja u različitim makroregijama Europe čak i izvan programskog područja i razdoblja.

Projektom je, dakle, predviđeno ispitivanje modela zaštite malih područja biološke važnosti koja nisu obuhvaćena zaštićenim i Natura 2000 područjima, a to se planira razmatranjem postojećih modela koji bi ih sagledali u prostorno-planskom planiranju. Iz tog razloga je važna suradnja s odjelima za prostorno planiranje, gradovima, općinama, županijama te nadležnim ministarstvima. Konkurencija je velika te je pristiglo mnogo projekata pa se nadamo da će MARTI biti dobro ocijenjen i dobiti priliku za implementaciju. JU NP Brijuni i nadalje će predano raditi na planiranju projekata zaštite u suradnji s brojnim institucijama.

(Foto: Matej Rukavina)